СТРАНА ЗНАНИЙ

Инструкция

охрана труда во время выполнения облицовочных работ 

Інструкція

з охорони праці при виконанні лицювально-плиточних робіт

 

 

 

1. Загальні вимоги до безпеки

 

Працівники допускаються до самостійної роботи при наявності документу на право самостійної роботи після проходження вступного інструктажу, інструктажу на робочому місці з даної професії, стажування і набуття навичок безпечних методів праці.

Лицювальник-плиточник  не допускається до роботи в наступних випадках:

—у разі появи на роботі в стані наркотичного або алкогольного сп’яніння;

—при відсутності спецодягу, взуття та інших засобів індивідуального захисту;

      — при хворобливому стані;

—        при порушенні правил, норм і інструкцій з охорони праці. 

Лицювалник-плиточник зобов’язаний:

— виконувати правила внутрішнього розпорядку; користуватися спецодягом, спецвзуттям і запобіжними пристосуванням;

— знаходячись на будівельному майданчику, користуватись захисною каскою;

— виконувати тільки ту роботу, по якій проінструктований і допущений виконробом, користатися тільки справними інструментами, пристосуваннями, запобіжними і захисними засобами;

 — не виконувати розпоряджень, якщо вони суперечать правилам охорони праці;

 — знати місце розташування засобів пожежегасіння, місця збереження медикаментів. 

 Особи, яки порушили вимоги правил з охорони праці або цієї інструкції усуваються від роботи і повинні пройти повторне навчання та інструктаж з охорони праці. В залежності від наслідків порушення вони можуть бути притягнуті до адміністративної, дисциплінарної або кримінальної відповідальності.  

 

 2. Надання першої допомоги при нещасних випадках

 

 2.1. Надання першої долікарської допомоги при нещасному випадку необхідно проводити в такий послідовності:

—усунути дію небезпечних  та шкідливих факторів на організм потерпілого (витягти з-під будівельних матеріалів або з-під машини, зупинити дію електричного струму, винести з приміщення, де отруйні гази, загасити одяг, якщо він горить тощо);

—надати потерпілому найбільш зручне положення, що забезпечить покой, при травмах хребта перенести потерпілого у горизонтальному стані;

—оцінити стан потерпілого (наявність пульсу, дихання, свідомості);

— визначити характер травми, що становить найбільшу загрозу життя потерпілого;

— вжити необхідних засобів щодо рятування потерпілого в порядку терміновості (відновити прохідність дихальних шляхів, провести штучне дихання, непрямий масаж серця, зупинити кровотечу, зафіксувати місце перелому, накласти пов’язку);

— підтримувати життєві функції потерпілого до прибуття медичного персоналу;

— викликати швидку допомогу або транспортувати потерпілого до найближчої лікарні;

— повідомити керівників підприємства про нещасний випадок, зберегти місця нещасного випадку до приїзду комісії. 

2.2. Необхідні засоби допомоги:

— при пораненні необхідно розкрити індивідуальний пакет, накласти стерильний перев’язочний матеріал, що міститься у ньому на рану і зв’язати її бинтом.

Якщо індивідуального пакету якимось чином не буде, то для перев’язки необхідно використати чисту носову хустку, чисту полотняну ганчірку і т. ін. На те місце ганчірки, що приходиться безпосередньо на рану, бажано накапати декілька капель настойки йоду, щоб одержати пляму розміром більше рани, а після нього накласти ганчірку на рану. Особливо важливо застосовувати настойку йоду зазначеним чином при забруднених ранах.

— при переломах і вивихах кінцівок необхідно пошкоджену кінцівку укріпити шиною, фанерною пластикою, палицею, картоном або іншим подібним предметом.

— пошкоджену руку можна також підвісити за допомогою перев’язки або хустки до шиї і прибинтувати до тулуба.

— при переломі черепа (несвідомий стан після удару голови, кровотеча з вух або роту) необхідно прикласти до голови холодний предмет (грілку з льодом або снігом, чи холодною водою)  або зробити холодну примочку.

— при підозріванні перелому хребта необхідно потерпілого покласти на дошку, не підіймаючи його, чи повернути потерпілого на живіт обличчям униз, наглядаючи при цьому, щоб тулуб не перегинався, з метою уникнення ушкодження спинного мозку.

— при переломі ребер, ознакою якого є біль при диханні, кашлю, чханні, рухах, необхідно туго забинтувати груди чи стягнути їх рушником під час видиху.

— для того, щоб зупинити кровотечу, необхідно: підняти поранену кінцівку вгору; кровоточиву рану закрити перев’язочним матеріалом (із пакета), складеним у клубочок, придавити зверху, не торкаючись самої рани, потримати на протязі  4-5 хвилин; якщо кровотеча зупинилася, то не знімаючи накладеного матеріалу, поверх нього покласти ще одну подушечку з іншого пакета чи кусок вати і забинтувати поранене місце (з деяким натиском); при сильній кровотечі, яку не можна зупинити пов’язкою, застосовується здавлювання кровоносних судин, які живлять поранену область, при допомозі згинання кінцівок в суглобах, а також пальцями, джгутом або закруткою; при великій кровотечі необхідно терміново викликати лікаря.

— виконувати всі вказівки керівника робіт по ліквідації небезпечної ситуації.

 

 3. Вимоги безпеки перед початком робот


 3.1. До початку роботи лицювалник-плиточник  повинен оглянути робоче місце, а також перевірити справність риштувань, пересувних столиків і стрем’янок, правильно підготувати і розташувати матеріали, інструмент, механізми, переконатися в їх справності.

3.2. Рукоятки ручного інструменту повинні бути добре насаджені, їх поверхня повинна бути без тріщин та задирок, перед  роботою з електроінструментом та пневмоінструментом треба переконатися в їх справності. При роботі електроінструментом та пневмо інструментом  користуватися захисними окулярами.

3.3. Під час виконання робот на висоті повинні використовуватися тільки інвентарні підмости, риштування і колиски, які мають огородження, висотою не менш 1,3 метру. Зазори між стіною будинку і робочими настилами риштувань не повинні перевищувати 15 см. Настили повинні бути виконані з дошок не менш 40 мм., зазори між ними не повинні перевищувати 5 мм. У поручнях, настилах риштувань та підмостях не повинне бути цвяхів, які сторчать.

3.4. Узимку підмості та риштування, транспортні шляхи, робочі місця і проходи до них очищують від снігу, льоду та посипають піском.

3.5. У робочих приміщеннях повинна бути нормальна температура, достатня вентиляція та освітленість робочих місць повинна бути не менш 50 лк, забороняється проводити роботи в погано освітлених приміщеннях.

3.6. Елекромережі і діюче електроустаткування під час виконання малярних робот поблизу них повинні бути обгороджені або знеструмлені.

3.7. Відкривати ємкості з матеріалами, які мають синтетичні вибухові сполуки, необхідно інструментом, який не утворює іскор.

3.8. При роботі з синтетичними матеріалами для захисту шкіряного покрову рук від впливу хімічно шкідливих з’єднань застосовуються захісні пасти. 

 

 4. Вимоги безпеки при виконанні робот 


 4.1. Робоче місце повинне утримуватися в чистоті.

4.2. При роботі з цементом, вапном, і іншими пильними речовинами необхідно користуватися засобами індивідуального захисту (окулярами, респіраторами,р).

4.3. Під час просівання піску, мармурової крихти чи щебню вручну сито необхідно встанавлювати з навітряного боку.

4.4. Під час підготовки поверхонь (відбиття старої штукатурки, плитки, збивання  напливів) роботу необхідно виконувати в захісних окулярах, роботу необхідно виконувати поступовими ударами молотка на довгій ручці, знаходитися, по можливості, далі від місця її падіння.

4.5. Забороняється  при різанні  плитки вручну, розтошовувати її на колінах або держати на вісу, робота виконується на технологічному столі.

4.6.  При різанні плитки електроплиткорізом забороняється  знимати захісний щиток,електроплиткоріз повинен бути заземлен.

4.7. Забороняється завантаживати і очищати лопатами та іншим інструментом барабани і корита змішувальних машин під час їх роботи (на ходу)

.4.8. Доторкатися до відкритих струмоведучих частин електроустаткування та оголених проводів забороняється, а також  необхідно користуватися для тимчасового освітлювання тільки світильниками заводського виготовлення елементів з напругою не вище 36 вольт, а в небезпечних місцях (сирих ділянках, підвалів, котлованів) не вище 12 вольт.

4.9 Зовнішні роботи виконуються з інвентарних риштувань, а фарбування фасадів окремими місцями забороняється виконувати на випадкових пристосуваннях (дошки, бочки, ящики).

4.10. До роботи пневмоінструменом допускаються особи, які пройшли спеціальний інструктаж з безпечної його експлуатації.

4.11. Під час роботи з пневмоінструментом необхідно:

 — впевнитись у справності робочої частини інструменту;

 —перевірити справність манометру, наявність клейм; — включати інструмент тільки після його установки в рабоче положення;

— слідкувати,щоб шланги не були зогнуті, не торкались тросів, електрокабеля або шлангів газозварочних апаратів;

 — у рвазі перерви вроботі або виявлення несправностей механізмів слід негайно відключити подачу повітря , перекрити повідряний вентіл.

4.12. Під час дрібних внутрішніх робот застосовують переносні розсувні сходи з врізаними ступінями і металеві драбини, на нижніх кінцях сходів повинні бути гострі металеві (для дерев’яних і земляних підлог) чи гумові (для бетонних і кам’яних підлог) наконечники.

4.13. Металеві риштування повинні бути надійно закріплені до несучих конструкцій, місце закріплення вказується в проекті виконання робот, заземлені та обладнані засобами захисту.  Працювати з металевих риштувань поблизу діючих мереж електропередачі забороняється.

4.14. Під час виконання лицювалних робот на висоті 1,5 і більше, робітники повинні користуватися запобіжними поясами. .

4.15. Під час робот на фасадах із застосуванням багатоярусних риштувань забороняється введення робіт на двох і більш ярусах по одній вертикалі, а також виконання яких-небудь робіт під риштуваннями.

4.16 Під час виконання лицювалних робот у сходових клітках повинні застосовуватися спеціальні інвентарні столики з короткими передніми ніжками, поручневими огородженнями висотою 1 м. і бортовою дошкою. У сходових клітках робота з приставних сходів забороняється.

4.17. Скидати з настилів риштувань не допускається залишки матеріалу, знятті покриття виступаючих частин фасаду, тару і будівельне сміття.

4.18. Підмости у середині будинку дозволяється ставити тільки на надійне покриття чи підлогу. Установлювати підмости на накати, підшивку перекриття та інші конструктивні елементи, які не розраховані на додаткове навантаження, забороняється.

4.19. Лицювалникам-плиточникам робити ремонт риштувань та помостів забороняється, його повинні виконувати під керівництвом майстра кваліфіковані робітники.

4.20. Щоб уникнути нещасних випадків забороняється: сідати чи ставати на поруччя риштувань або помостів, а також стрибати по настилу; знаходитися на риштуваннях чи помостах стороннім особам; підніматися на риштування та спускатися з них по опорним сходам та стійках риштування.

4..21. При проведенні лицювалних робот з колисок, колиски повинні бути інвентарними. Забороняється працювати на саморобних колисках.

4..22. Якщо колиска знаходиться на рівні віконного чи дверного прорізу, не можна виходити з неї в будинок. У момент виходу колиска може відхилитися убік, і робітник, втративши рівновагу, упаде. Виходити з колиски дозволяється тільки після того, як вона опущена на землю.

4.23 Підйом і опускання колиски повинні бути рівномірними зі швидкістю не більш 2 м/хв., без перекосів.

4.24. Під час виконання робіт робітники повинні стояти на підлоги колиски, сидіти і стояти на бортах колиски забороняється.

4.25. Забороняється:

— робити у колисці одному робітнику  або знаходиться стороннім особам;

—працювати при швидкості вітру 10м/сек. або більш;робити під час грози;

 —знаходитися в зоні можливого падіння інструмента чи матеріалів.

 4.26.При виконанні лицювалних робот спеціальними сухими сумішами  забороняється переносити та залишати міксер у включеному стані., а також  переносити міксер за електропрові

4.27.Виконання лицювалних робот на лісах під час грози, ожеледі, туману та швиткості вітру 15 м/с .забороняється.

4.28. Перемішувати сухі суміші необхідно у захисних окулярах, рукавицях та рестораторі, забороняється брати суміш руками.

4.29.Плиткові і лицювални матеріали слід складати у штабелі висотою  не більше 1метра.

4.30  Пилоподібні матеріали(цемент,вапно, гипс і т. д.) необхідно зберегати в щіль но закритих контейнерах.

4.31.  Забороняється прийом їжи і паління на робочих місцях.

 

 5. Вимоги до безпеки після закінчення роботи


 5.1. Робочі місця очистити від сміття і виробничих відходів.

5.2. Усі машини і механізми відключити від електромережі за допомогою рубильників. Після зупинки всі машини і механізми, а також інструмент очистити від розчину, бруду і пилу.

5.3. Очистити всю тару і здати її на збереження.

5.4. Індивідуальні захисні пристосування упорядкувати і здати в комору.

5.5. Обтиральний матеріал після використання скласти в металевий ящик з кришкою і винести в місця, зазначені пожежною охороною. Залишати в робочих приміщеннях використаний обтиральний матеріал у неробочий час забороняється.

5.6. Після закінчення лицювальних робіт на риштуваннях необхідно:

— розвантажити риштування чи помости від матеріалу, що залишився, механізмів, інструментів і будівельного сміття;

—перекрити спеціальними огородженнями з забороняючи ми написами для сторонніх осіб під’їзди та входи на риштування;

— доповісти майстру чи виконробу про стан риштувань та помостів і їх огороджень.

5.7. Після закінчення роботи на колисці необхідно опустити колиску на землю, очистити  інструмент, механізми, пристосування, очистити від шпаклівки та фарби настил, лебідки і поруччя, очистити від бруду і насухо витерти запобіжний пояс і здати його в комору.

5.8. Про всі несправності інструмента та устаткування, замічених при роботі, треба повідомити виконробу.

5.9. Обличчя і руки ретельно вимити теплою водою з милом і прийняти теплий душ. Мити руки бензином, гасом та іншими розчинниками  забороняється.

 

  6. Вимоги до безпеки в аварійних ситуаціях


 6.1. У випадку аварії або при стихійному лихі робітники повинні:

— негайно припинити роботу;

— залишити небезпечну зону і вжити за­ходи щодо запобігання подальшого розвитку аварії (відключити електроенергію, шляхом виключення загального вимикача або пакет­ного вимикача на електрощиті приміщення, а у випадку пожежі і приточно-витяжну вентиляцію).

6.2. Повідомити про те, що сталося, власнику або безпосередньо керівнику ділянки, на якій сталася аварія.

6.3. У разі виявлення диму чи виникнення загоряння, пожежі необхідно негайно доповісти виконробу і викликати пожежну команду. Одночасно с цим  припинити роботу і вжити заходів пожежегасіння (вогнегасники, вода, пісок та тощо) відповідно джерелу пожеж.

6.5 Про усі випадки обриву проводів, несправності пристроїв, що заземлюють, та про інші ушкодження електроустаткування потрібно негайно повідомити майстру або виконробу.

6.6. Із урахуванням специфіки виробництва власник зобов’язаний доповнити даний розділ можливими аварійними ситуаціями і порядком евакуації працюючих.

 Создан 19 апр 2015