СТРАНА ЗНАНИЙ

Инструкция

охрана труда монтажника гипсокартонных листов 

Інтсрукція

з охоронипраці монтажника гіпсокартонних листів


 

 

1. Загальні вимоги до безпеки

До монтажу гіпсокартонних стін, стель і перегородок  допускаються особи не молодші за 18 років, які отримали вступний інструктаж, інструктаж на робочому місці та відповідні сертификати в навчальних центрах або будівельних ліцеях та училищах.

Робітник не допускається до роботи в наступних випадках:

—у разі появи на роботі в стані наркотичного або алкогольного сп’яніння;

—при відсутності спецодягу, взуття та інших засобів індивідуального захисту;

      — при хворобливому стані.

— при порушенні правил, норм і інструкцій з охорони праці. 

 — виконувати правила внутрішнього розпорядку; користуватися спецодягом, спецвзуттям і запобіжними пристосуванням;

— знаходячись на будівельному майданчику, користуватись захисною каскою;

— виконувати тільки ту роботу, по якій проінструктований і допущений виконробом, користатися тільки справними інструментами,

пристосуваннями, запобіжними і захисними засобами;

 — не виконувати розпоряджень, якщо вони суперечать правилам охорони праці;

 — знати місце розташування засобів пожежегасіння, місця збереження медикаментів. 

 Особи, яки порушили вимоги правил з охорони праці або цієї інструкції усуваються від роботи і повинні пройти повторне навчання та інструктаж з охорони праці. В залежності від наслідків порушення вони можуть бути притягнуті до адміністративної, дисциплінарної або кримінальної відповідальності.  

 

2. Надання першої допомоги при нещасних випадках


2.1. Надання першої долікарської допомоги при нещасному випадку необхідно проводити в такий послідовності:

— усунути дію небезпечних  та шкідливих факторів на організм потерпілого (витягти з-під будівельних матеріалів або з-під машини, зупинити дію електричного струму, винести з приміщення, де отруйні гази, загасити одяг, якщо він горить тощо);

— надати потерпілому найбільш зручне положення, що забезпечить покой, при травмах хребта перенести потерпілого у горизонтальному стані;

— оцінити стан потерпілого (наявність пульсу, дихання, свідомості);

— визначити характер травми, що становить найбільшу загрозу життя потерпілого;

— вжити необхідних засобів щодо рятування потерпілого в порядку терміновості (відновити прохідність дихальних шляхів, провести штучне дихання, непрямий масаж серця, зупинити кровотечу, зафіксувати місце перелому, накласти пов’язку);

— підтримувати життєві функції потерпілого до прибуття медичного персоналу;

— викликати швидку допомогу або транспортувати потерпілого до найближчої лікарні;

— повідомити керівників підприємства про нещасний випадок, зберегти місця нещасного випадку до приїзду комісії. 

2.2. Необхідні засоби допомоги:

— при пораненні необхідно розкрити індивідуальний пакет, накласти стерильний перев’язочний матеріал, що міститься у ньому на рану і зв’язати її бинтом.

Якщо індивідуального пакету якимось чином не буде, то для перев’язки необхідно використати чисту носову хустку, чисту полотняну ганчірку і т. ін. На те місце ганчірки, що приходиться безпосередньо на рану, бажано накапати декілька капель настойки йоду, щоб одержати пляму розміром більше рани, а після нього накласти ганчірку на рану. Особливо важливо застосовувати настойку йоду зазначеним чином при забруднених ранах.

— при переломах і вивихах кінцівок необхідно пошкоджену кінцівку укріпити шиною, фанерною пластикою, палицею, картоном або іншим подібним предметом.

— пошкоджену руку можна також підвісити за допомогою перев’язки або хустки до шиї і прибинтувати до тулуба.

— при переломі черепа (несвідомий стан після удару голови, кровотеча з вух або роту) необхідно прикласти до голови холодний предмет (грілку з льодом або снігом, чи холодною водою)  або зробити холодну примочку.

— при підозріванні перелому хребта необхідно потерпілого покласти на дошку, не підіймаючи його, чи повернути потерпілого на живіт обличчям униз, наглядаючи при цьому, щоб тулуб не перегинався, з метою уникнення ушкодження спинного мозку.

— при переломі ребер, ознакою якого є біль при диханні, кашлю, чханні, рухах, необхідно туго забинтувати груди чи стягнути їх рушником під час видиху.

— для того, щоб зупинити кровотечу, необхідно: підняти поранену кінцівку вгору; кровоточиву рану закрити перев’язочним матеріалом (із пакета), складеним у клубочок, придавити зверху, не торкаючись самої рани, потримати на протязі  4-5 хвилин; якщо кровотеча зупинилася, то не знімаючи накладеного матеріалу, поверх нього покласти ще одну подушечку з іншого пакета чи кусок вати і забинтувати поранене місце (з деяким натиском); при сильній кровотечі, яку не можна зупинити пов’язкою, застосовується здавлювання кровоносних судин, які живлять поранену область, при допомозі згинання кінцівок в суглобах, а також пальцями, джгутом або закруткою; при великій кровотечі необхідно терміново викликати лікаря.

— виконувати всі вказівки керівника робіт по ліквідації небезпечної ситуації.

 

3. Вимоги безпеки перед початком робот


3.1. До початку роботи монтажнику гіпсокартонних конструкцій необхідно підготувати робоче місце, прибрати зайві предмети, перевірити стійкість і міцність встановлених перегородок, а також перевірити справність підмащення, риштувань і колисок, правильно підготувати і розташувати матеріали, інструмент, механізми, переконатися в їх справності.

3.2. Рукоятки ручного інструменту повинні бути добре насаджені, їх поверхня повинна бути без тріщин та задирок.   

3.3. Під час виконання робот на висоті повинні використовуватися тільки інвентарні підмости, риштування , які мають огородження, висотою не менш 1,3 метру. Зазори між стіною будинку і робочими настилами риштувань не повинні перевищувати 15 см. Настили повинні бути виконані з дошок не менш 40 мм., зазори між ними не повинні перевищувати 5 мм. У поручнях, настилах риштувань та підмостях не повинне бути цвяхів, які сторчать.

3.4. У робочих приміщеннях повинна бути нормальна температура, достатня вентиляція та освітленість робочих місць повинна бути не менш 50 лк.

3.5. Елекромережі і діюче електроустаткування під час виконання штукатурних робот поблизу них повинні бути обгороджені або знеструмлені.

3.6. Забороняється проводити роботи в погано освітлених приміщеннях.

 

 4. Вимоги безпеки при виконанні робот


4.1. Робоче місце повинне утримуватися в чистоті.

4.2. Відбиття старої штукатурки по кам’яних і дерев’яних поверхнях, видаління напливів необхідно вести з інвентарного риштування, використовуючи інструмент з дерев’яними ручками довжиною 70 см., в захисних окулярах і респіраторах.

4.3..Роботи з влаштування  конструкцій з застосуванням листів ГКЛ виконуються спеціалізованними бригадами, які мають досвід монтажу, спеціальний інструмент і навички користування ним.

4.4 Забороняється переносити і складувати листи  в штабель одному робітнику, висота штабеля не більш 1,5 м.

4.5. Забороняється розкроювати ГКЛ на вісу або на колінах, цей процес повинен виконуватися тільки на спеціальному столі .При розкроюванню ГКЛ на круглопильному верстати роботу повинні виконувати не менш двох монтажнтків у захісних окулярах та респіраторах.

4.6. Забороняється зачищувати края перерізів ножем, необхідно використовувати обдирочний рубанок.

4.7. При монтажу стель забороняється підтримувати листи робітнику руками, необхідно використовувати розсувні стійки.

 4.8. Забороняється робота з пневмопистолетом робітникам, які не мають відповідного посвідчення про проходження навчаня з роботи пневмоінструментом. Роботу необхідно виконувати в захісной гермокасці, окулярах і рукавицях.

4.9 Забороняється переносити електроінструмент в робочому стані або залишати його включенним. Електроінструмент повинен бути заземлен чи мати подвійну ізоляцію корпусу, не можна переносити електроінструмент за елекропровод, заміну ріжучих частин необхідно виконувати тільки після виключення електроінструмента та повної зупинки обертаємих деталів.

4.10 . При утепленні та звукоізоляції перегородок мінероловатними плитами неохідно виконувати роботу в спеціальному одягу, взутті, в респіраторі, в захисних окулярах, які щільно притиснути до обличя.  

4.11. Доторкатися до відкритих струмоведучих частин електроустаткування та оголених проводів забороняється, а також  необхідно користуватися для тимчасового освітлювання тільки світильниками заводського виготовлення елементів з напругою не вище 36 вольт, а в небезпечних місцях (сирих ділянках, підвалів) не вище 12 вольт.

4.12. Забороняється виконувати на випадкових пристосуваннях (дошки, бочки, ящики).

4.13. Під час опорядження листами ГКЛ внутрішніх віконних укосів, щоб уникнути падіння, прорізи обгороджуються на увесь час робіт.

4.14. Під час дрібних внутрішніх робот застосовують переносні розсувні сходи з врізаними ступінями і металеві драбини, на нижніх кінцях сходів повинні бути гострі металеві (для дерев’яних і земляних підлог) чи гумові (для бетонних і кам’яних підлог) наконечники.

4.15. Під час виконання монтажних робот на висоті 1,5 і більше, робітники повинні користуватися запобіжними поясами, які повинні мати бірки і номериз датою випробування.

 4.16. Забороняється скидати з настилів риштувань відбиту стару штукатурку, залишки матеріалів і будівельне сміття.

4.17. Підмости у середині будинку дозволяється ставити тільки на надійне покриття чи підлогу. Установлювати підмости на накати, підшивку перекриття та інші конструктивні елементи, які не розраховані на додаткове навантаження, забороняється.

4.18. Монтажникам  робити ремонт риштувань та помостів забороняється, його повинні виконувати під керівництвом майстра кваліфіковані робітники.

4.19. Щоб уникнути нещасних випадків забороняється: сідати чи ставати на поруччя риштувань або помостів, а також стрибати по настилу; знаходитися на риштуваннях чи помостах стороннім особам; підніматися на риштування та спускатися з них по опорним сходам та стійках риштування.

 4.21.При виконанні робот по обровкі швів сухими сумішами  забороняється переносити та залишати міксер у включеному стані., а також  переносити міксер за електропровід.

4.22. Перемішувати сухі суміші необхідно у захисних окулярах, рукавицях та рестораторі, забороняється брати суміш руками.

4.23.  Забороняється  користуватися бензином, бензолом та іншими розчинниками для очищення одягу, рук та інструменту.

 

5. Вимоги до безпеки після закінчення роботи


5.1. Робочі місця очистити від сміття і виробничих відходів.

5.2. Усі машини і механізми відключити від електромережі за допомогою рубильників. Після зупинки всі машини і механізми, а також інструмент очистити від розчину, бруду і пилу.

5.3. Очистити всю тару і здати її на збереження.

5.4. Індивідуальні захисні пристосування упорядкувати і здати в комору.

5.5. Обтиральний матеріал після використання скласти в металевий ящик з кришкою і винести в місця, зазначені пожежною охороною. Залишати в робочих приміщеннях використаний обтиральний матеріал у неробочий час забороняється.

5.6. Після закінчення штукатурних робіт на риштуваннях необхідно:

— розвантажити риштування чи помости від матеріалу, що залишився, механізмів, інструментів і будівельного сміття;

—перекрити спеціальними огородженнями з забороняючи ми написами для сторонніх осіб під’їзди та входи на риштування;

— доповісти майстру чи виконробу про стан риштувань та помостів і їх огороджень.

5.7. Після закінчення роботи на колисці необхідно опустити колиску на землю, очистити від розчину інструмент, механізми, пристосування, очистити від розчину настил, лебідки і поруччя, очистити від бруду і насухо витерти запобіжний пояс і здати його в комору.

5.8. Про всі несправності інструмента та устаткування, замічених при роботі, треба повідомити виконробу.

5.9. Обличчя і руки ретельно вимити теплою водою з милом і прийняти теплий душ. Мити руки бензином, гасом та іншими розчинниками  забороняється.

 

6. Вимоги до безпеки в аварійних ситуаціях


6.1. У випадку аварії або при стихійному лихі робітники повинні :

— негайно припинити роботу;

— залишити небезпечну зону і вжити за­ходи щодо запобігання подальшого розвитку аварії (відключити електроенергію, шляхом виключення загального вимикача або пакет­ного вимикача на електрощиті приміщення, а у випадку пожежі і приточно-витяжну вентиляцію).

6.2. Повідомити про те, що сталося, власнику або безпосередньо керівнику ділянки, на якій сталася аварія.

6.3. У разі виявлення диму чи виникнення загоряння, пожежі необхідно негайно доповісти виконробу і викликати пожежну команду. Одночасно с цим  припинити роботу і вжити заходів пожежегасіння (вогнегасники, вода, пісок та тощо) відповідно джерелу пожеж.

6.4 При несправності шлангів під час штукатурних робот механізованим способом роботу треба негайно припинити, а настил риштування очистити від розчину.

6.5 Про усі випадки обриву проводів, несправності пристроїв, що заземлюють, та про інші ушкодження електроустаткування потрібно негайно повідомити майстру або виконробу.

6.6. Із урахуванням специфіки виробництва власник зобов’язаний доповнити даний розділ можливими аварійними ситуаціями і порядком евакуації працюючих.

                                                                                                                                                                                                                


Создан 19 апр 2015