СТРАНА ЗНАНИЙ

Инструкция

охрана труда во время выполнения штукатурных работІнструкція

з охорони праці при виконанні штукатурних робіт

 

 

 

 

1. Загальні вимоги до безпеки

 

Працівники допускаються до самостійної роботи при наявності документу на право самостійної роботи після проходження вступного інструктажу, інструктажу на робочому місці з даної професії, стажування і набуття навичок безпечних методів праці.

 Штукатур не допускається до роботи в наступних випадках:  

—у разі появи на роботі в стані наркотичного або алкогольного сп’яніння;

—при відсутності спецодягу, взуття та інших засобів індивідуального захисту;

       — при хворобливому стані;

— при порушенні правил, норм і інструкцій з охорони праці. 

Штукатур зобов’язаний:

— виконувати правила внутрішнього розпорядку; користуватися спецодягом, спецвзуттям і запобіжними пристосуванням;

—знаходячись на будівельному майданчику, користуватись захисною каскою;

– виконувати тільки ту роботу, по якій проінструктований і допущений виконробом, користатися тільки справними інструментами, пристосуваннями, запобіжними і захисними засобами;

 —не виконувати розпоряджень, якщо вони суперечать правилам охорони праці;

 —знати місце розташування засобів пожежегасіння, місця збереження медикаментів. 

 Особи, яки порушили вимоги правил з охорони праці або цієї інструкції усуваються від роботи і повинні пройти повторне навчання та інструктаж з охорони праці. В залежності від наслідків порушення вони можуть бути притягнуті до адміністративної, дисциплінарної або кримінальної відповідальності.  

 

2. Надання першої допомоги при нещасних випадках

 

2.1. Надання першої долікарської допомоги при нещасному випадку необхідно проводити в такий послідовності:

—усунути дію небезпечних  та шкідливих факторів на організм потерпілого (витягти з-під будівельних матеріалів або з-під машини, зупинити дію електричного струму, винести з приміщення, де отруйні гази, загасити одяг, якщо він горить тощо);

—надати потерпілому найбільш зручне положення, що забезпечить покой, при травмах хребта перенести потерпілого у горизонтальному стані;

—оцінити стан потерпілого (наявність пульсу, дихання, свідомості);

— визначити характер травми, що становить найбільшу загрозу життя потерпілого;

— вжити необхідних засобів щодо рятування потерпілого в порядку терміновості (відновити прохідність дихальних шляхів, провести штучне дихання, непрямий масаж серця, зупинити кровотечу, зафіксувати місце перелому, накласти пов’язку);

— підтримувати життєві функції потерпілого до прибуття медичного персоналу;

— викликати швидку допомогу або транспортувати потерпілого до найближчої лікарні;

— повідомити керівників підприємства про нещасний випадок, зберегти місця нещасного випадку до приїзду комісії. 

2.2. Необхідні засоби допомоги:

— при пораненні необхідно розкрити індивідуальний пакет, накласти стерильний перев’язочний матеріал, що міститься у ньому на рану і зв’язати її бинтом.

Якщо індивідуального пакету якимось чином не буде, то для перев’язки необхідно використати чисту носову хустку, чисту полотняну ганчірку і т. ін. На те місце ганчірки, що приходиться безпосередньо на рану, бажано накапати декілька капель настойки йоду, щоб одержати пляму розміром більше рани, а після нього накласти ганчірку на рану. Особливо важливо застосовувати настойку йоду зазначеним чином при забруднених ранах.

— при переломах і вивихах кінцівок необхідно пошкоджену кінцівку укріпити шиною, фанерною пластикою, палицею, картоном або іншим подібним предметом.

— пошкоджену руку можна також підвісити за допомогою перев’язки або хустки до шиї і прибинтувати до тулуба.

— при переломі черепа (несвідомий стан після удару голови, кровотеча з вух або роту) необхідно прикласти до голови холодний предмет (грілку з льодом або снігом, чи холодною водою)  або зробити холодну примочку.

— при підозріванні перелому хребта необхідно потерпілого покласти на дошку, не підіймаючи його, чи повернути потерпілого на живіт обличчям униз, наглядаючи при цьому, щоб тулуб не перегинався, з метою уникнення ушкодження спинного мозку.

— при переломі ребер, ознакою якого є біль при диханні, кашлю, чханні, рухах, необхідно туго забинтувати груди чи стягнути їх рушником під час видиху.

— для того, щоб зупинити кровотечу, необхідно: підняти поранену кінцівку вгору; кровоточиву рану закрити перев’язочним матеріалом (із пакета), складеним у клубочок, придавити зверху, не торкаючись самої рани, потримати на протязі  4-5 хвилин; якщо кровотеча зупинилася, то не знімаючи накладеного матеріалу, поверх нього покласти ще одну подушечку з іншого пакета чи кусок вати і забинтувати поранене місце (з деяким натиском); при сильній кровотечі, яку не можна зупинити пов’язкою, застосовується здавлювання кровоносних судин, які живлять поранену область, при допомозі згинання кінцівок в суглобах, а також пальцями, джгутом або закруткою; при великій кровотечі необхідно терміново викликати лікаря.

— виконувати всі вказівки керівника робіт по ліквідації небезпечної ситуації.

 

3. Вимоги безпеки перед початком робот

 

3.1. До початку роботи штукатуру необхідно підготувати робоче місце, прибрати зайві предмети,перевіритистійкість і міцність встановлених перегородок а також перевірити справність підмащення, риштувань і колисок, правильно підготувати і розташувати матеріали, інструмент, механізми, переконатися в їх справності.

3.2. Рукоятки ручного інструменту повинні бути добре насаджені, їх поверхня повинна бути без тріщин та задирок. Повинні бути справні розчинонасоси, форсунки, шланги, дозатори та інше устаткування, а також транспортні засоби для подачі розчину. Запобіжні клапани і манометри повинні бути опломбовані.   

3.3. Під час виконання робот на висоті повинні використовуватися тільки інвентарні підмости, риштування і колиски, які мають огородження, висотою не менш 1,3 метру. Зазори між стіною будинку і робочими настилами риштувань не повинні перевищувати 15 см. Настили повинні бути виконані з дошок не менш 40 мм., товщиною, зазори між ними не повинні перевищувати 5 мм. У поручнях, настилах риштувань та підмостях не повинне бути цвяхів, які сторчать.

3.4. Узимку підмості та риштування, транспортні шляхи, робочі місця і проходи до них очищують від снігу, льоду та посипають піском.

3.5. У робочих приміщеннях повинна бути нормальна температура, достатня вентиляція та освітленість робочих місць повинна бути не менш 50 лк.

3.6. Елекромережі і діюче електроустаткування під час виконання штукатурних робот поблизу них повинні бути обгороджені або знеструмлені.

3.7. Забороняється проводити роботи в погано освітлених приміщеннях.

3.8. Забороняється перебування людей більш 3-х годин в приміщеннях де просушується штукатурка.

 

 4. Вимоги безпеки при виконанні робот 

 

4.1. Робоче місце повинне утримуватися в чистоті.

4.2. Відбиття старої штукатурки по кам’яних і дерев’яних поверхнях необхідно вести з інвентарного риштування, використовуючи інструмент з дерев’яними ручками, в захисних окулярах і респіраторах.

4.3. Під час нанесення штукатурного розчину механічним і ручним способом на поверхні стін і стель, а також під час розрівнювання, затірки та інших операцій штукатури повинні користуватися захисними окулярами,касками, рукавицями.

4.4. Видаляти напливи і насікати бетонні поверхні необхідно в рукавицях, респіраторі  та захисних окулярах.

4.5. Під час механізованого нанесення штукатурного розчину розбирати, чистити, ремонтувати і видаляти пробки в розчинонасосі, шлангах або соплі дозволяється тільки після зняття тиску в системі і відключення їх від електромереж. З’єднувати розчинні шланги між собою., з розчинонасосом чи соплом потрібно тільки за допомогою спеціальних хомутів, необхідно стежити щоб шланги не утворювали гострих кутів або петель.

4.6. Під час виконання штукатурних робот в умовах негативних температур, коли застосовують підігріті розчини з добавками (хлорований розчин тощо), які прискорюють процес твердіння, необхідно користуватися окулярами, гумовими рукавичками  і респіратором.

4.7. Доторкатися до відкритих струмоведучих частин електроустаткування та оголених проводів забороняється, а також  необхідно користуватися для тимчасового освітлювання тільки світильниками заводського виготовлення елементів з напругою не вище 36 вольт, а в небезпечних місцях (сирих ділянках, підвалів, котлованів) не вище 12 вольт.

4.8. Зовнішні роботи виконуються з інвентарних риштувань, а відновлення штукатурки фасадів окремими місцями забороняється виконувати на випадкових пристосуваннях (дошки, бочки, ящики).

4.9. Під час оштукатурювання внутрішніх віконних укосів, щоб уникнути падіння, прорізи обгороджуються на увесь час роботи. При оштукатурюванні віконних та дверних зовнішніх укосів на зовнішніх риштуваннях і обгороджених  настилах одержують дозвіл майстра.

4.10. Під час дрібних внутрішніх робот застосовують переносні розсувні сходи з врізаними ступінями і металеві драбини, на нижніх кінцях сходів повинні бути гострі металеві (для дерев’яних і земляних підлог) чи гумові (для бетонних і кам’яних підлог) наконечники.

4.11. Металеві риштування повинні бути надійно закріплені до несучих конструкцій місце закріплення вказується в проекті виконання робот, заземлені та обладнані засобами захисту.  Працювати з металевих риштувань поблизу діючих мереж електропередачі забороняється.

4.12. Під час виконання штукатурних робот на висоті 1,5 і більше, робітники повинні користуватися запобіжними поясами, які повинні мати бірки і номери з датою випробування.

4.13. Під час робот на фасадах із застосуванням багатоярусних риштуван забороняється  ведення робіт на двох і більш ярусах по одній вертикалі, а також виконання яких-небудь робіт під риштуваннями.

4.14. Під час виконання штукатурних  робот у сходових клітках повинні застосовуватися спеціальні інвентарні столики з короткими передніми ніжками, поручневими огородженнями висотою 1 м. і бортовою дошкою. У сходових клітках робота з приставних сходів забороняється.

 4.15. Забороняється скидати з настилів риштувань  відбиту стару штукатурку, знятті покриття виступаючих частин фасаду, залишки матеріалів і будівельне сміття.

4.16. Підмости у середині будинку дозволяється ставити тільки на надійне покриття чи підлогу. Установлювати підмости на накати, підшивку перекриття та інші конструктивні елементи, які не розраховані на додаткове навантаження, забороняється.

 4.17. Розбирати, ремонтувати і чистити штукатурні машини та устаткування на риштуваннях та помостах забороняється. Такі роботи виконуються на спеціальних площадках.

4.18. Під час підйому розчину на робочі місця краном чи підйомником тара для розчину повинна бути забезпечена спеціальними пристосуваннями (замками, що не допускають випадкового перекидання суміші).

4.19. Штукатурам робити ремонт риштувань та помостів забороняється, його повинні виконувати під керівництвом майстра кваліфіковані робітники.

4.20. Щоб уникнути нещасних випадків забороняється : сідати чи ставати на поруччя риштувань або помостів, а також стрибати по настилу; знаходитися на риштуваннях чи помостах стороннім особам; підніматися на  риштування та спускатися з них по опорним сходам та стійках риштування.

4.21. Під час підйому розчину на робочі місця краном або підйомником тара для розчину (бадді або ящики) повинна бути забезпечена спеціальними пристосуваннями  (замками, що не допускають випадкового перекидання розчину).

4..22. При проведенні штукатурних робот з колисок колиски повинні бути інвентарними. Забороняється працювати на саморобних колисках.

4..23. Якщо колиска знаходиться на рівні віконного чи дверного прорізу,  забороняється виходити з неї в будинок. У момент виходу колиска може відхилитися убік, і робітник, втративши рівновагу, упаде. Виходити з колиски дозволяється тільки після того, як вона опущена на землю.

4.24. Підйом і опускання колиски повинні бути рівномірними зі швидкістю не більш 2 м/хв., без перекосів.

4.25. Під час виконання робіт робітники повинні стояти на підлоги колиски, сидіти і стояти на бортах колиски забороняється.

4.26. Забороняється:

— робити у колисці одному штукатуру або знаходиться стороннім особам;

—працювати при швидкості вітру 10м/сек. або більш;робити під час грози;

 —знаходитися в зоні можливого падіння інструмента чи матеріалів.

 4.27.При виконанні опоряджувальних робот сухими сумішами  забороняється переносити та залишати міксер у включеному стані., а також  переносити міксер за електропровід

4.28. Перемішувати сухі суміші необхідно у захисних окулярах, рукавицях та рестораторі, забороняється брати суміш руками.

4.29.При опорядженні стін та стель листами гіпсокартону робоче місце повинне бути організовано на інвентарних підмостях, робітники повинні бути в захисних касках та окулярах. Виконувати робота повинна ланкою робітників. Для підтискування листів до поверхні стелі та утримання їх необхідно використовувати інвентарні розсувні стійки.

 

 5. Вимоги до безпеки після закінчення роботи

 

5.1. Робочі місця очистити від сміття і виробничих відходів.

5.2. Усі машини і механізми відключити від електромережі за допомогою рубильників. Після зупинки всі машини і механізми, а також інструмент очистити від розчину, бруду і пилу.

5.3. Очистити всю тару і здати її на збереження.

5.4. Індивідуальні захисні пристосування упорядкувати і здати в комору.

5.5. Обтиральний матеріал після використання скласти в металевий ящик з кришкою і винести в місця, зазначені пожежною охороною. Залишати в робочих приміщеннях використаний обтиральний матеріал у неробочий час забороняється.

5.6. Після закінчення штукатурних робіт на риштуваннях необхідно:

— розвантажити риштування чи помости від матеріалу, що залишився, механізмів, інструментів і будівельного сміття;

—перекрити спеціальними огородженнями з забороняючи ми написами для сторонніх осіб під’їзди та входи на риштування;

— доповісти майстру чи виконробу про стан риштувань та помостів і їх огороджень.

5.7. Після закінчення роботи на колисці необхідно опустити колиску на землю, очистити від розчину інструмент, механізми, пристосування, очистити від розчину настил, лебідки і поруччя, очистити від бруду і насухо витерти запобіжний пояс і здати його в комору.

5.8. Про всі несправності інструмента та устаткування, замічених при роботі, треба повідомити виконробу.

5.9. Обличчя і руки ретельно вимити теплою водою з милом і прийняти теплий душ. Мити руки бензином, гасом та іншими розчинниками  забороняється.

 

 

 

6. Вимоги до безпеки в аварійних ситуаціях

 

6.1. У випадку аварії або при стихійному лихі робітники повинні :

— негайно припинити роботу;

— залишити небезпечну зону і вжити за­ходи щодо запобігання подальшого розвитку аварії (відключити електроенергію, шляхом виключення загального вимикача або пакет­ного вимикача на електрощиті приміщення, а у випадку пожежі і приточно-витяжну вентиляцію).

6.2. Повідомити про те, що сталося, власнику або безпосередньо керівнику ділянки, на якій сталася аварія.

6.3. У разі виявлення диму чи виникнення загоряння, пожежі необхідно негайно доповісти виконробу і викликати пожежну команду. Одночасно с цим  припинити роботу і вжити заходів пожежегасіння (вогнегасники, вода, пісок та тощо) відповідно джерелу пожеж.

6.4 При несправності шлангів під час штукатурних робот механізованим способом роботу треба негайно припинити, а настил риштування очистити від розчину.

6.5 Про усі випадки обриву проводів, несправності пристроїв, що заземлюють, та про інші ушкодження електроустаткування потрібно негайно повідомити майстру або виконробу.

6.6. Із урахуванням специфіки виробництва власник зобов’язаний доповнити даний розділ можливими аварійними ситуаціями і порядком евакуації працюючих.Создан 19 апр 2015