СТРАНА ЗНАНИЙ

Инструкция

охрана труда слесаря сантехника 

Інструкція

з охорони праці для слюсарів сантехніківЗагальні положення.


До роботи слюсарем сантехніком допускаються чоловіки і жінки віком не молодше 18 років, які пройшли професійне навчання та інструктаж з охорони праці.
Слюсар-сантехнік виконує роботи з монтажу та ремонту систем опалення, водопостачання, каналізації, обладнання бойлерних, насосних і елеваторних вузлів, з виготовлення дрібних металоконструкцій і пристосувань, необхідних для забезпечення безпеки при виконанні робіт.
Небезпечними і шкідливими факторами при виконанні робіт можуть бути електричний струм, несправний інструмент, гаряча вода, фекальні води. Небезпечним для людини є напруга більше 36 В змінного струму або 50 В постійного струму.
 Працюючі повинні виконувати правила внутрішнього розпорядку підприємства, інструкції з охорони праці та пожежної безпеки. Слесарь- сантехнік має право на забезпечення засобами індивідуального захисту згідно з нормами.
При порушенні вимог безпеки при виконанні робіт слюсар сантехнік відсторонюється від роботи і повинен пройти позаплановий інструктаж з охорони праці, якщо ці порушення завдали матеріальної шкоди, працівник компенсує його в адміністративному або судовому порядку.

Вимоги перед початком робіт.


Перед початком робіт слюсар-сантехнік повинен одягнути спецодяг і при необхідності засоби індивідуального захисту, перевірити справність інструментів, при необхідності повісити попереджувальні знаки. Роботу необхідно проводити при достатньому освітленні.
Забороняється працювати в стані алкогольного або наркотичного сп'яніння.

Вимоги при виконанні робіт.


 Пробиваючи отвори в стінах і перекриттях для монтажу сантехнічних систем необхідно працювати тільки в захисних окулярах і заземленим елекроінструментом. Монтаж вести в рукавицях і захисних окулярах. Труби та заготовки забороняється притуляти до стін і тимчасовим спорудам. Перед наповненням труб піском для їх згинання гарячим способом, необхідно просушити внутрішню поверхню труб, всі операції проводити в захисних окулярах і рукавицях. При користуванні паяльною лампою необхідно перевірити її герметичність, наповнювати пальним не більш ніж на 2 | 3 об'єму і тільки тим, яке призначене для даного виду лампи. Постійно контролювати величину вогню, випускати повітря з лампи тільки після закінчення горіння і повного охолодження лампи.
Під час ремонту трубопроводів, установки арматури, санітарних та опалювальних приладів, набивки сальників, підтягування болтів, футерок та ін. Необхідно закрити подачу теплоносія або води. Трубопроводи під тиском не ремонтувати, необхідно перед початком роботи злити воду. У момент зливу гарячої води з системи забороняється стояти навпроти зливних кранів, вентиль необхідно відкривати поступово, попередивши поруч стоять, щоб уникнути опіків. Не можна відкривати і закривати вентиль випадковими пристосуваннями. При монтажі і демонтажі трубопроводів необхідно користуватися тільки ключами, які відповідають діаметрам труб. Виконувати нарізку і відрізку труб за допомогою трубонарізні верстата, а вручну в спеціальних лещатах. Затягування болтів проводити рівномірно, закручуючи гайки розташовані хрест-на-хрест по черзі. При складанні фланцевих з'єднань трубопроводів вирівнювання перекосу фланців робити тільки шляхом рівномірного натягу болтів. Перевірку збігу отворів фланцевих з'єднань труб проводити тільки за допомогою спеціальних правок або ломами не допускається проводити перевірку пальцями. Під час розбирання фланцевих з'єднань на теплотрасах необхідно відкрити дренаж, послабити перший болт з протилежного від себе боку, ставши в сторону від стику. Подальшу роботу проводити з застебнутими манжетами рукавів. Під час гідравлічного випробування системи теплопостачання та водопроводу необхідно перевірити справність арматури, закріплення фланців і надійність тимчасових заглушок. Підвищувати і знижувати тиск в системі поступово, не усувати дефекти на трубопроводі або арматурі в час, коли система перебувати під тиском. При розбиранні трубопроводів зволожують їх ізоляцію у запобігання пилу. Відкривати і закривати люки необхідно спеціальним гаком. Забороняється робити це руками або випадковими предметами. Проводити роботи в люках дозволяється за наявності наряду-допуску та ланкою з трьох робітників. Забороняється проводити роботи на висоті з приставних драбин або підручних предметів, необхідно користуватися інвентарними риштованням. При роботі на висоті необхідно використовувати страховачний пояс, який закріплюється за нерухомі конструкції. При виконанні зварювальних робіт слюсар-сантехнік повинен керуватися правилами безпечного ведення зварювальних робіт. При проведенні газозварювальних робіт необхідно виконувати вимоги з охорони праці для газозварників. Забороняється торкатися брудними руками балонів з киснем і не допускати попадання масел на балони. Розкривати дверцята розподільних електрощитів і стосуватися електрообладнання руками забороняється, а також забороняється самостійне підключення зварювального апарату, підключення виконується особою, яка має допуск.

Вимоги після закінчення робіт.


Після закінчення робіт необхідно привести в порядок робоче місце, невикористані деталі і відходи. Протерти, змастити і прибрати інструмент, пристосування, обладнання та засоби індивідуального захисту у відведені для цієї мети місця зберігання. Довести до відома керівника робіт про виявлені недоліки в процесі роботи та про результати роботи.
 
Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях.


Припинити роботу у разі виявлення неполадок інструментів, пристосувань, обладнання, засобів індивідуального захисту та довести до відома керівництва. При виявленні аварійного стану трубопроводів, арматури, яке не можна усунути негайно, необхідно перекрити несправний трубопровід, злити воду і сповістити керівника робіт. При нещасному випадку надавати потерпілому долікарську першу допомогу, викликати машину швидкої допомоги і сповістити керівника робіт. У разі виникнення пожежі вжити заходів для евакуації людей з зони пожежі, використовувати наявні засоби пожежогасіння та викликати пожежну команду по телефону 101.В разі стихійного лиха чи техногенної катастрофи припинити роботу і залишити місце лиха.Создан 19 апр 2015